Czym różni się Barbórka od Dnia Górnika? Kim była święta Barbara? Jakie tradycje górnicze wiążą się z dniem 4 grudnia i jak wygląda praca górników, którzy w ten dzień mają szychtę pod ziemią? Z okazji święta górników zapraszamy wszystkich 3 i 4 grudnia na specjalne zwiedzanie Kopalni Guido i Kopalni Królowa Luiza!
Podziemia Kopalni Królowa Luiza - propozycja dla rodzin z dziećmi
Obchodzimy święto świętej Barbary, który również jest czasem wolnym dla większości górników. W tym dniu kopalnia pustoszeje, zostaje tylko kilku fachowców w swojej dziedzinie, którzy dziś będą szkolić naszych turystów. Nasi goście po zejściu pod ziemię będą się specjalizować w różnych konkretnych pracach górniczych. Odkryją między innymi czym zajmuje się pod ziemią elektryk, dowiedzą się jak obsługiwać kolejkę „Karlik”. Poznają również trud pracy w przodku, dowiedzą się co oznaczają sygnały nadawane przy szybie, a także jak wygląda akcja ratunkowa pod ziemią.
Dowiecie się między innymi, jak wygląda:
- Praca sygnalisty i obsługa sygnałów szybowych
- Praca elektryka i budowanie instalacji w niskim wyrobisku, obsługa KWS-a (specjalnego wyłącznika prądu)
- Praca ratownika górniczego i akcja ratownicza pod ziemią
- Praca górnika przodowego i transport węgla oraz obsługa kombajnu ścianowego za pomocą chyżozmianu, obsługa kruszarki, struga węglowego i przenośnika zgrzebłowego
- Praca maszynisty kolejki i nauka obsługi lokomotywy „Karlik”
Czas trwania wycieczki: około 2 godzin
Miejsce zwiedzania: Park 12C Sztolni Królowa Luiza (trasa podziemna), Zabrze, ul. Sienkiewicza 43 (wjazd od ul. Mochnackiego)
Sprawdź dostępność wycieczek i zakup bilet już teraz>>>
Kopalnia Guido - propozycja dla wszystkich
Na podróż po podziemiach Kopalni Guido zapraszają niezwykłe postacie: Skarbnik, Frelka, Kustosz, Szawgoczowa, Hr. Guido, Hr. Ballestrem, Starzik no i Gorol. Wszyscy mają swoje ciekawe i niepowtarzalne historie do opowiedzenia.
Dowiecie się jak na imię miała ulubiona łopata górnika, skąd się wzięła karczma piwna, jaka jest różnica między świętem Barbary a Dniem Górnika... i wiele, wiele więcej.
Czas trwania wycieczki 170+320: około 2,5 godzin
Czas trwania wycieczki 320: około 1,5 godziny
Sprawdź dostępność wycieczek i zakup bilet już teraz>>>
Informacja biletowa 32 271 40 77
Zapraszamy!