Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu i Pokłady Kultury zapraszają na wyjątkowe zaćmienie Księżyca - najdłuższe w XXI wieku. Kolejne tak długie będzie miało miejsce za ponad 100 lat!

 

zacmienie ksiezycaA3grafika

 

W piątek 27 lipca 2018 r. zapraszamy do strefy naziemnej przy szybie Carnall, Sztolni Królowa Luiza. Po wejściu na wieżę szybową zbliżymy się do Księżyca. Staniemy z nim twarzą w twarz. Będziemy go mieć na wyciągnięcie dłoni. Tylko u nas Księżyc świeci zawsze - bez względu na pogodę!

 

Całkowite zaćmienie Księżyca będziemy mogli podziwiać od godziny 21:30. Zjawisko wyjątkowe, gdyż data pełni i zaćmienia zbiega się z przypadającym na lipiec apogeum – momentem, w którym Księżyc jest najbardziej oddalony od Ziemi. Będzie miał najmniejszą średnicę, dzięki czemu dłużej pozostanie w cieniu Ziemi. Całkowite zaćmienie potrwa aż 1 godzinę 42 minuty i 57 sekund. To będzie najdłuższe zaćmienie Księżyca w XXI wieku!

 

Faza całkowita potrwa do 23:13. Potem czeka nas jeszcze piękna faza częściowego zaćmienia, a więc „schodzenie” z tarczy Księżyca ziemskiego cienia. Księżyc będzie stosunkowo nisko nad horyzontem, więc będziemy mieć wrażenie, że jest dużo większy niż zwykle.

 

Wydarzeniu towarzyszyć będzie Radio Luna. A w nim ciekawostki i nieznane fakty z lądowania na Księżycu – To jest mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości, romantyczny nastrój, poezja, marzenia i legendy – Po tamtej stronie Księżyca oraz tajemnice i opowieści o jego ciemnej stronie – Od zmierzchu do świtu.

 

Głodnych i spragnionych zapraszamy do punktu gastronomicznego w Zmiękczalni.

 

Informacje dodatkowe:
Kiedy: piątek, 27 lipca 2018 r.
Godzina: od 20.00 do 24.00.
Radio Luna nadaje: od 20.30 do 23.30.
Gdzie: strefa naziemna przy Szybie Carnall, Sztolnia Królowa Luiza, ul. Wolności 410, Zabrze.
Wejście na wieżę szybową co 15 min. – od 21.00 do 23.30.

 

Dla miłośników Srebrnego Globu czynna wystawa „Niezwykła historia. Kopalnia Królowa Luiza-Zabrze w latach 1791-1998” oraz „Kopalnia Edisona”, a także prezentacja ponad stuletniej wyciągowej maszyny parowej.

 

Wstęp: bezpłatny.

Nadchodzące wydarzenia:

Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza są obiektami Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jest instytucją kultury Miasta Zabrze współprowadzoną przez Samorząd Województwa Śląskiego.
Obiekt należy do Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego.

 

Deklaracja dostępności MGW

 

Zabrze Logo Woj. Lskie   Szlak Zabytkw Techniki Erih   Nowe PKFortum GZM 2 

PGG gornik zabrze g Grnik Zabrze   POTfamur logo                     Logo Hutalogo rsNowy Projektlogo skrconeWWW 1WWW 4