Zapraszamy na nową atrakcję zabrzańskiego szlaku turystyki industrialnej. Tylko u nas przeżyj przygodę w autentycznym miejscu nie mającym odpowiednika w Europie. Czeka na Ciebie Podziemna podróż w czasie!

 

Kup bilet na zwiedzanie – kliknij tutaj.

 

Adres:

41-800 Zabrze, ul. Wolności 410.
Trasa turystyczna rozpoczyna się w budynku Łaźni Łańcuszkowej przy ul. Wolności 408. 

 

Górnicza podróż w czasie

 

Zaledwie kilkadziesiąt metrów pod powierzchnią miasta kryją się podziemne wyrobiska, w których na każdym kroku można poczuć fascynującą historię miejsca i zobaczyć ślady wielkiej rewolucji przemysłowej. Pod koniec XVIII wieku w tych okolicach odkryto pokłady węgla kamiennego i wkrótce rozpoczęto budowę Kopalni Królowa Luiza oraz Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej, łączącej Zabrze i Chorzów. 14-kilometrowa Sztolnia, której drążenie siłą niemal wyłącznie ludzkich mięśni trwało aż 64 lata, okazała się najdłuższą budowlą hydrotechniczną w europejskim górnictwie węglowym!

 

5 strona

 

Wydobywamy atrakcje!

 

Swoją niezwykłą wyprawę rozpoczniesz w zabytkowej Łaźni Łańcuszkowej, w której znajdują się fragmenty oryginalnego jej wyposażenia. Tam znajduje się punkt recepcji turystów, z którego pod opieką przewodnika udasz się w głąb ziemi.

 

2 strona

 

Trasa obejmuje wyrobiska zarówno sztolni, jak i kopalni, w przekrojowy sposób obrazując, jak rozwijała się technika górnicza od końca XVIII wieku do czasów współczesnych. Dowiesz się, jak wyglądało drążenie sztolni w twardych skałach. Dotkniesz czarnego złota w unikatowym na skalę Europy chodniku wykutym w całości w pokładzie węgla. Zobaczysz rekonstrukcję podziemnego portu przeładunkowego z ruchomym, drewnianym żurawiem. Przyjrzysz się działaniu autentycznych, pracujących urządzeń, kombajnów, przenośników, ładowarek i wielu innym, w największym w Polsce podziemnym parku maszyn górniczych. 

 3 strona

 

Przemysłowe dziedzictwo odkryte na nowo

 

Podczas gdy czas przemysłu ciężkiego powoli się kończy, poindustrialne obiekty Zabrza zyskują nowe funkcje – dla podziemnych wyrobisk rozpoczęła się era turystyki. Przywrócenie wyrobisk sztolni do stanu umożliwiającego prowadzenie ruchu turystycznego było niełatwym zadaniem. Udrożniony został 2,5-kilometrowy, zabrzański odcinek Sztolni, w którym zalegały ogromne ilości mułu, przy czym nikt nie wiedział, jaki jest faktyczny stan obiektu. Prace rozpoczęto w 2009 roku, a w ich trakcie odkrywano coraz to nowe, niezwykłe fragmenty dawnych podziemi, takie jak chodnik wykuty w pokładzie węgla, wyrobiska prowadzące ze Sztolni do poziomu 80 kopalni Królowa Luiza. Zdecydowano się też na udrożnienie drugiej, północnej nitki Sztolni.

 

4 strona

 

Obecnie, gdy prace już się kończą, wiemy, że podjęty trud miał sens. Podziemne zabytki są świadectwem niezwykłej historii tego regionu i pozwalają zachować pamięć o naszej tożsamości. Dzięki nim możemy w wyjątkowych, autentycznych przestrzeniach opowiedzieć niezwykłe historie o Śląsku i Ślązakach.

 

 Chcesz zrozumieć Śląsk? Przyjedź!

 

1 strona

 

Warto wiedzieć:

- Czas zwiedzania: do 3 godz.;
 - Długość trasy: 1,5 km;
 - 
Ograniczenie wiekowe: 6 lat (grupy z młodszymi dziećmi zapraszamy do zwiedzania Podziemi Kopalni Królowa Luiza, ul. Sienkiewicza 43);
 - Temperatura pod ziemią wynosi 16 stopni C;
 - Zalecamy odpowiedni ubiór i pełne obuwie z płaską podeszwą.

 

Zapraszamy także do zapoznania się z ofertą nowej trasy geoturystycznej Tropiciele Węgla. Więcej o trasie znajdziesz tutaj.

 

Na terenie Sztolni Królowa Luiza (Zabrze, ul. Wolności 410) realizowane są trasy edukacyjne:
- Od Pyrlika Do Karlika
- Historia Sztolnią Płynąca


Oferta edukacyjna adresowana jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Więcej na temat oferty edukacyjnej znajdziesz tutaj.

 

loga polskie z nowym herbem opis 2

Nadchodzące wydarzenia:

Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza są obiektami Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jest instytucją kultury Miasta Zabrze współprowadzoną przez Samorząd Województwa Śląskiego.