Wychodząc naprzeciw potrzebom uczniów – od przedszkola do szkoły ponadgimnazjalnej, z wielką przyjemnością prezentujemy ofertę edukacyjną, spełniającą wymogi podstawy programowej na każdym szczeblu edukacji. Oferta została przygotowana w oparciu o najciekawsze formy użytkowania naszych obiektów – podziemnych tras turystycznych i parków tematycznych zlokalizowanych na powierzchni.

 

 

   

  PODZIEMIA KOPALNI KRÓLOWA LUIZA

ul. Sienkiewicza 43, Zabrze (wjazd od ul. Mochnackiego)

 Podziemia

W górniczych chodnikach z XIX i XX wieku, zaaranżowanych w sposób dostępny dla najmłodszych poszukiwaczy przygód, znajduje się największy w kraju podziemny park maszyn górniczych. Trasa wyposażona jest w nowoczesne multimedia, które wspierają prowadzenie zajęć edukacyjnych.

 

Każda wycieczka prowadzona jest przez przewodnika i kończy się przejażdżką oryginalną górniczą kolejką Karlik.
Część wyrobisk jest dostępna do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne.
Zalecamy odpowiedni ubiór i pełne obuwie z płaską podeszwą.

 

    

  KULTURALNY BAJTEL

 

Grupa wiekowa: przedszkole
Czas trwania: 75 minut

 

W trakcie zajęć dzieci zdobywają informacje na temat węgla oraz poznają podstawowe narzędzia górnicze, elementy stroju górniczego oraz gwarę śląską. Zdobytą wiedzę sprawdzają za pomocą gry interaktywnej. Wycieczka kończy się wspólnym czytaniem legendy o Skarbniku w formie teatrzyku Kamishibai oraz muzyczną zabawą „Węgielek Muzykant”.

    

  MALI POMOCNICY SZTYGARA

 

Grupa wiekowa: przedszkole
Czas trwania: 60 minut

 

Podczas zwiedzania dzieci poznają autentyczne środowisko pracy górnika i tajniki jego zawodu. To doskonały sposób, aby budować w najmłodszych poczucie szacunku wobec ciężkiej pracy. W trakcie wycieczki dzieci biorą udział w zabawie polisensorycznej na temat węgla i spotykają się z prawdziwym Skarbnikiem. Uczestniczą również w planszowej makrogrze „Czarne korytarze”.

 

    

  STREFA KULTURY

 

Grupa wiekowa: szkoła podstawowa – klasy I-III
Czas trwania: 60 minut

 

Podczas podziemnej wędrówki uczniowie poznają śląskie piosenki i gwarę oraz tradycyjne śląskie stroje. Nauka przebiega w nowoczesnej formie, z użyciem infokiosków z grami multimedialnymi. Dzieci spotykają też prawdziwego Skarbnika i mogą posłuchać legend o ciężkiej pracy górnika.

 

    

  STREFA DZIAŁAŃ

 

Grupa wiekowa: szkoła podstawowa – klasy IV-VIII
Czas trwania: 90 minut

 

Zajęcia polegają na aktywnym zwiedzaniu dawnych wyrobisk. Uczniowie wykonują podstawowe prace górnicze, takie jak urabianie węgla czy skręcanie rurociągu pod bacznym okiem górnika. Podczas zajęć uczniowie poznają też zagrożenia występujące w kopalni i biorą udział w symulacji akcji ratowniczej. 

 

 

    GEOSTREFA

 

Grupa wiekowa: szkoła podstawowa – klasy IV-VIII
Czas trwania: 120 minut

 

W ramach Geostrefy uczniowie poznają zagadnienia związane geologią, budowę ziemi i proces powstawania węgla. Oglądają także prawdziwe okazy minerałów oraz skał, uczą się je rozpoznawać, pozyskiwać i zastosowywać, a w trakcie gry terenowej szukają ich w podziemnych chodnikach.

 

 

    GEOSTREFA PLUS

 

Grupa wiekowa: szkoła ponadpodstawowa
Czas trwania: 120 minut

 

Podczas zwiedzania młodzież poznaje szereg zagadnień z dziedziny geologii, takich jak budowa ziemi czy powstawanie skał. Zajęciom towarzyszy prezentacja skamieniałości flory karbońskiej oraz kopalin energetycznych. Zwiedzanie może być uzupełnione wykładem prowadzonym przez specjalistę z Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej.

 

    

  STREFA TECHNIKI

 

Grupa wiekowa: szkoła podstawowa – klasy IV-VIII, szkoła ponadpodstawowa
Czas trwania: 90 minut

 

W Strefie Techniki dzieci i młodzież zapoznają się z rozwojem górnictwa od XIX wieku po czasy współczesne. Zwiedzanie urozmaicają pokazy pracy prawdziwych maszyn górniczych, takich jak wrębiarka, strug czy olbrzymi kombajn ścianowy. Sposób pracy każdej maszyny szczegółowo objaśniają nowoczesne projekcje multimedialne.

 

     
  OFERTA SPECJALNA DLA LICEÓW I TECHNIKÓW


Ta oferta to możliwość połączenia zwiedzania podziemi z wykładem w salce edukacyjnej przy sztolni, wykłady prowadzą specjaliści z Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej, więcej szczegółów tutaj.

 

   

  SZTOLNIA KRÓLOWA LUIZA - NOWOŚĆ!

ul. Wolności 410, Zabrze

 

Sztolnia Krlowa Luiza 2 

To zabytkowe obiekty dawnej Kopalni Królowa Luiza i Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej, zaaranżowane na cele turystyczne i edukacyjne. Uczniowie mogą zwiedzić nowoczesne wystawy w zrewitalizowanych budynkach, ale przede wszystkim wziąć udział w niesamowitej wyprawie w XIX-wieczne podziemia.

 

Każda wycieczka prowadzona jest przez przewodnika i kończy się przejażdżką oryginalną górniczą kolejką Karlik.
Część wyrobisk jest dostępna do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne.
Zalecamy odpowiedni ubiór i pełne obuwie z płaską podeszwą.

 

   

 

  OD PYRLIKA DO KARLIKA

 

Grupa wiekowa: szkoła podstawowa – klasy I-VI
Czas trwania: 90 minut

 

Dzieci w trakcie wycieczki poznają podstawowe wiadomości na temat historii Górnego Śląska oraz rozwoju przemysłu na tym terenie. W szczególności przekonają się, jak wyglądały warunki pracy i życia górników w czasach przedindustrialnych oraz przemiany, jakie zaszły w tym zakresie w XIX i XX wieku.

 

    

  HISTORIA SZTOLNIĄ PŁYNĄCA

 

Grupa wiekowa: szkoła podstawowa – klasy VII-VIII, szkoła ponadpodstawowa
Czas trwania: 120 minut

 

To jedyna w Europie podziemna trasa turystyczna prezentująca całościowo historię górnictwa na przestrzeni ostatnich 200 lat. Tematem przewodnickiej narracji będzie zarówno rozwój przemysłu i techniki górniczej w XIX i XX weku, jak i przemiany społeczne i cywilizacyjne, związane z rewolucją przemysłową.

 

   

  PARK 12C - PARK 4 ŻYWIOŁÓW

ul. Sienkiewicza 43, Zabrze (wjazd od ul. Mochnackiego)

 

Park 12C 

Park 12C to plenerowa wystawa, która nawiązuje do zagadnień związanych z czterema żywiołami i energią alternatywną. Powstała przede wszystkim z myślą o rodzinach z dziećmi oraz grupach szkolnych. Na terenie Parku znajdują się urządzenia edukacyjno-rozrywkowe, między innymi świat wodny (ze śluzami, turbinami, tamami i jazami), maszt meteorologiczny, wielki labirynt nawiązujący układem ścianek do budowy chemicznej węgla, rów poszukiwawczy z repliką płytkiego szybu, stanowiska do komunikacji z użyciem alfabetu Morse'a, olbrzymia soczewka pełniąca funkcję słonecznej zapalniczki czy Camera Obscura – prototyp aparatu fotograficznego z ciemnią fotograficzną.

 

Zwiedzanie wystawy plenerowej odbywa się samodzielnie lub z animatorem.

 

Na terenie Parku dla najmłodszych przygotowano mini Bajtel Grubę  to alternatywa dla tradycyjnej piaskownicy, w górniczej aranżacji. Między górniczymi szybami najmłodsze dzieci mogą w kubłach przeciągać urobek – piasek na przenośnik – gumową taśmę, kopać w nim łopatkami lub transportować w plastikowych taczkach.

 

W Parku 12 C znajduje się też strefa relaksu z miejscami do grillowania. Jest to 11 wiat z grillami, ławkami i stolikami dla łącznie ponad 200 osób oraz punkt gastronomiczny.

 

Obiekt jest czynny sezonowo.

 

    

  BAJTEL GRUBA

 

Grupa wiekowa: szkoła podstawowa – klasy I-VIII
Czas trwania: 60 minut

Grupa: 11 - 20 osób

 

W Parku 12C znajduje się jedyna w swoim rodzaju zabawkowa kopalnia dla dzieci. W jej podziemnej i naziemnej części odwzorowany został pełny cykl wydobywania i transportu węgla, którym w tym wypadku jest żwirek. Dzieci fedrują więc urobek na przodku górniczym, ładują go, transportują w wagonikach i przenośnikach oraz wywożą na powierzchnię szybem „Bartek”.

 

Bajtel Gruba przede wszystkim uczy dzieci pracy zespołowej, pozwala zintegrować grupę poprzez zabawę, przekazując jednocześnie wiedzę o pracy w kopalni.

 

   

  PARK TECHNIKI WOJSKOWEJ

ul. Sienkiewicza 43, Zabrze (wjazd od ul. Mochnackiego)

 

PTW 

Park Techniki Wojskowej to tematyczny park położony w bezpośrednim sąsiedztwie kompleksu edukacyjnego. Prowadzone tu zajęcia w ciekawy sposób przybliżają zagadnienia związane z historią, przysposobieniem obronnym oraz edukacją dla bezpieczeństwa i odbywają się wśród działających eksponatów militarnych: pojazdów gąsienicowych, transporterów opancerzonych, wojskowych samochodów ciężarowych, wyrzutni rakiet, moździerzy, armat, czołgów T-34 i T-72 oraz samolotów AN-24 i MIG-21.

 

Zwiedzanie odbywa się samodzielnie lub z przewodnikiem.

 

    

  DZIEŃ Z ŻYCIA WOJSKOWEGO

 

Grupa wiekowa: szkoła podstawowa – klasy I-VI
Czas trwania: 90-120 min
Grupa: 11 - 20 osób

 

Dzień z życia wojskowego to zabawa na terenie Parku Techniki Wojskowej, w trakcie której uczniowie poznają zasady musztry wojskowej, hierarchię w wojsku oraz elementy pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzieci zapoznają się z pojazdami i maszynami wojskowymi, próbują sił w czyszczeniu broni oraz poznają wyposażenie potrzebne żołnierzowi. Zajęcia prowadzone są pod opieką przewodnika w mundurze majora.

 

    

  EDUKACJA DLA BEZPIECZEŃSTWA

 

Grupa wiekowa: szkoła podstawowa – klasa VII-VIII, szkoła ponadpodstawowa
Czas trwania: do 120 min
Grupa: 11 - 20 osób

 

Zajęcia poświęcone są zagadnieniom przysposobienia obronnego. W ich trakcie młodzież poznaje zagrożenia wynikające zarówno z działań wojennych, jak i zagrożenia naturalne oraz spowodowane działalnością człowieka, uzyskuje informacje o broni masowego rażenia oraz uczy się korzystania z odzieży ochronnej. Zajęcia są wzbogacone prezentacją broni.

 

Rezerwacja i informacja turystyczna: tel.: +48 32 271 40 77.

 

Poza regularną ofertą edukacyjną realizowaną w podziemiach Sztolni Królowa Luiza i na powierzchni kompleksu, kierowaną głownie do grup zorganizowanych, regularnie organizujemy również otwarte imprezy tematyczne, w tym półkolonie w okresie wakacji i ferii oraz specjalne zwiedzanie w Dzień Dziecka i z okazji Barbórki. Mamy też doświadczenie w prowadzeniu projektów edukacyjnych o różnym charakterze.

 

Serdecznie zapraszamy do kontaktu, jesteśmy otwarci na współpracę!

 

Kontakt w sprawie współpracy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nadchodzące wydarzenia:

Ferie na Bauplacu
29 Sty 2018

  Ferie już niedługo! To okres, kiedy dzieci nudzą się jakby bardziej ;) To czas, kiedy ro [ ... ]

Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza są obiektami Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jest instytucją kultury Miasta Zabrze współprowadzoną przez Samorząd Województwa Śląskiego.