Wychodząc naprzeciw potrzebom uczniów – od przedszkola do szkoły ponadpodstawowej, z wielką przyjemnością prezentujemy ofertę edukacyjną, spełniającą wymogi podstawy programowej na każdym szczeblu edukacji. Oferta została przygotowana w oparciu o najciekawsze formy użytkowania naszych obiektów – podziemnych tras turystycznych i parków tematycznych zlokalizowanych na powierzchni.

 

W Kopalni Królowa Luiza, w górniczych chodnikach z XIX i XX wieku, zaaranżowanych w sposób dostępny dla najmłodszych poszukiwaczy przygód, znajduje się największy w kraju podziemny park maszyn górniczych. Trasa wyposażona jest w nowoczesne multimedia, które wspierają prowadzenie zajęć edukacyjnych.

 

Na cele turystyczne i edukacjne została zaaranżowana także Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna. Uczniowie mogą zwiedzić nowoczesne wystawy w zrewitalizowanych budynkach ( wystawa: „Niezwykła historia. Kopalnia Królowa Luiza-Zabrze w latach 1791-1998", „Kopalnia Edisona”), ale przede wszystkim wziąć udział w niesamowitej wyprawie w XIX-wieczne podziemia.

 

Część wyrobisk jest dostępna do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne.
Zalecamy odpowiedni ubiór i pełne obuwie z płaską podeszwą.

 

 

 

   

  OFERTA DLA PRZEDSZKOLI

 

 Podziemia

 

 

   KULTURALNY BAJTEL

                                                                                                                                                                                                                                                         

Grupa wiekowa: przedszkole

Czas trwania: 75 minut

 

Podczas podziemnej wędrówki nasi najmłodsi uczestnicy poznają podstawowe narzędzia górnicze, elementy strojów górniczych, ponadto zdobędą wiedzę o regionie, tradycjach i zwyczajach śląskich, a przede wszystkim nauczą się elementów gwary, która w śląskich kopalniach była wszechobecna. W trakcie gier i zabaw polisensorycznych p.t. „Wydobywamy energię razem Fortum” dzieci zdobywają informacje na temat powstawania węgla i wykorzystywania go do celów przemysłowych, w szczególności pozyskiwania z niego energii. Energetyka to gałąź przemysłu, bez której wiele rzeczy byłoby dziś niemożliwe, dlatego tak ważne jest poznanie podstawowych zasad jej działania. W dzisiejszych czasach, kiedy media codziennie informują nas o wszechobecnym smogu, dzieci dowiedzą się czym jest smog i jak powstaje. Przedstawione zostaną także zasady działania gospodarki cyrkularnej, która zakłada, że wszystko da się ponownie wykorzystać. Zdobytą wiedzę sprawdzają za pomocą gry interaktywnej. Wycieczka kończy się wspólnym czytaniem legendy o Skarbniku w formie teatrzyku Kamishibai oraz muzyczną zabawą „Węgielek Muzykant”.

 

 

  MALI POMOCNICY SZTYGARA

 

Grupa wiekowa: przedszkole
Czas trwania: 75 minut

 

Podczas zwiedzania dzieci poznają autentyczne środowisko pracy górnika i tajniki jego zawodu. To doskonały sposób, aby budować w najmłodszych poczucie szacunku wobec ciężkiej pracy. W trakcie wycieczki dzieci biorą udział w zabawie polisensorycznej na temat węgla i spotykają się z prawdziwym Skarbnikiem. Uczestniczą również w planszowej makrogrze „Czarne korytarze”.

 

   

  OFERTA DLA KLAS I- III

 

 Sztolnia Krlowa Luiza 2

 

 

  STREFA KULTURY

 

Grupa wiekowa: szkoła podstawowa – klasy I-III
Czas trwania: 75 minut

 

Podczas podziemnej wędrówki uczniowie poznają śląskie piosenki i gwarę oraz tradycyjne śląskie stroje. Nauka przebiega w nowoczesnej formie, z użyciem infokiosków z grami multimedialnymi. Dzieci spotykają też prawdziwego Skarbnika i mogą posłuchać legend o ciężkiej pracy górnika.

 

 

  STREFA WĘGLA                                      NOWOŚĆ!

 

Grupa wiekowa: szkoła podstawowa – klasy I-III

Czas trwania: 75 minut

 

Rozpoczęcie zwiedzania w Sztolni Królowa Luiza przy ul. Sienkiewicza 43. Podczas zwiedzania dzieci poznają podstawowe narzędzia górnicze, takie jak: pyrlik, kilof. Dowiadują się jak wyglądała dawniej praca górników w kopalni, jakie zwierzęta były wykorzystywane do z pracy pod ziemią przed zastosowaniem maszyn. Na koniec grupę czeka spotkanie z najważniejszą Święta związaną ze światem górniczym – Barbarą. Która sama opowie grupie o swoim męczeńskim żywocie.

 

  
  BAJTEL SZYCHTA

 

Grupa wiekowa: szkoła podstawowa

Czas trwania: 120 – 150 minut

 

Bajtel Szychta to wyjątkowy event w formie zabawy, dzięki któremu dzieci mogą wcielić się w rolę górnika i na własnej skórze odczuć trudy pracy pod ziemią! Mali podopieczni otrzymują prawdziwy strój roboczy i ekwipunek w postaci kasku z lampą górniczą. W trakcie zajęć poznają realia pracy w kopalni, wykonują różnorodne zadania, takie jak urabianie węgla kilofem, ładowanie i transport drewnianą taczką, cięcie drewna, a także biorą udział w improwizowanej akcji ratowniczej. Bajtel Szychta to doskonały sposób na integrację grupy i wspólne spędzanie czasu.

 

   

  OFERTA DLA KLAS IV-VI

 

IMG 0707 96

 

 

  STREFA DZIAŁAŃ

 

Grupa wiekowa: szkoła podstawowa – klasy IV-VI
Czas trwania: 90 minut

 

Zajęcia polegają na aktywnym zwiedzaniu dawnych wyrobisk. Uczniowie wykonują podstawowe prace górnicze, takie jak urabianie węgla czy skręcanie rurociągu pod bacznym okiem górnika. Podczas zajęć uczniowie poznają też zagrożenia występujące w kopalni i biorą udział w symulacji akcji ratowniczej. 

 

   

  GEOSTREFA

                                                                                                                                                                                                                                                                Fortum 100 50

Grupa wiekowa: szkoła podstawowa – klasy IV-VI

Czas trwania: 120 minut 

 

W ramach Geostrefy uczniowie poznają zagadnienia związane z geologią i budową ziemi.  Dowiadują się jak przebiegał proces powstawania węgla, jego roli w przemyśle, a także jakie jest zapotrzebowanie energetyczne w Polsce na przykładzie Elektrociepłowni Fortum, partnera tej trasy turystycznej. Przez merytoryczne wsparcie EC Fortum,  podczas zwiedzania poruszane są zagadnienia  związane z energią pozyskiwaną z węgla, jej wpływem na środowisko naturalne i życie człowieka. Dzisiejszy przemysł nie istniałby bez dostępu do energii. Najnowsze trendy w energetyce kładą duży nacisk na ekologię i nasze zdrowie, dlatego tak ważne jest aby być świadomym zagrożeń (smog), ale i możliwości jakie daje nam  np. gospodarka cyrkularna. Ponadto uczniowie oglądają prawdziwe okazy minerałów oraz skał, uczą się je rozpoznawać, pozyskiwać i zastosowywać, a w trakcie gry terenowej szukają ich w podziemnych chodnikach.

 

  
  BAJTEL SZYCHTA

 

Grupa wiekowa: szkoła podstawowa

Czas trwania: 120 – 150 minut

 

Bajtel Szychta to wyjątkowy event w formie zabawy, dzięki któremu dzieci mogą wcielić się w rolę górnika i na własnej skórze odczuć trudy pracy pod ziemią! Mali podopieczni otrzymują prawdziwy strój roboczy i ekwipunek w postaci kasku z lampą górniczą. W trakcie zajęć poznają realia pracy w kopalni, wykonują różnorodne zadania, takie jak urabianie węgla kilofem, ładowanie i transport drewnianą taczką, cięcie drewna, a także biorą udział w improwizowanej akcji ratowniczej. Bajtel Szychta to doskonały sposób na integrację grupy i wspólne spędzanie czasu.

 

 OFERTA DLA KLAS VI- VIII i     PONADPODSTAWOWYCH

 

3 strona

 

    

  HISTORIA SZTOLNIĄ PŁYNĄCA

 

Grupa wiekowa: szkoła podstawowa – klasy VI-VIII, szkoła ponadpodstawowa
Czas trwania: 120 minut

 

To jedyna w Europie podziemna trasa turystyczna prezentująca całościowo historię górnictwa na przestrzeni ostatnich 200 lat. Tematem przewodnickiej narracji będzie zarówno rozwój przemysłu i techniki górniczej w XIX i XX weku, jak i przemiany społeczne i cywilizacyjne, związane z rewolucją przemysłową.

 

    

 TROPICIELE WĘGLA

                                                                                                                                                                                                                                                                           

Grupa wiekowa: szkoła podstawowa- klasy VI- VIII, klasy szkół ponadpodstawowych

Czas trwania: 120 minut

 

Zwiedzanie odbywa się w dawnej sztolni odwadniającej wyrobiska Kopalni Królowa Luiza. Wycieczka rozpoczyna się od zejścia 40 metrów pod powierzchnię ziemi. Uczniowie zdobywają wiedzę na temat budowy geologicznej Śląska. Przy użyciu narzędzi geodezyjnych z epoki dokonują pomiarów geologiczno - górniczych. Dowiadują się jak wyglądał świat w karbonie, jakie parametry jakościowe powinien spełniać węgiel kamienny, jakie rozróżnia się jego klasy  zgodne z przeznaczeniem, przy największym wykorzystywaniu do celów przemysłowych między innymi w pobliskiej Elektrociepłowni Fortum. Poruszane zostają zagadnienia energii, dbania o ekologię (smog) i gospodarki cyrkularnej. Zwieńczeniem zwiedzania jest wytropienie grubego pokładu węgla.

 

  

  OFERTA SPECJALNA DLA LICEÓW I TECHNIKÓW


Ta oferta to możliwość połączenia zwiedzania podziemi z wykładem w salce edukacyjnej przy sztolni, wykłady prowadzą specjaliści z Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej, więcej szczegółów tutaj.

 

   

  PARK 12C - PARK 4 ŻYWIOŁÓW

 

ul. Sienkiewicza 43, Zabrze (wjazd od ul. Mochnackiego)

 

Park 12C 

Park 12C to plenerowa wystawa, która nawiązuje do zagadnień związanych z czterema żywiołami i energią alternatywną. Powstała przede wszystkim z myślą o rodzinach z dziećmi oraz grupach szkolnych. Na terenie Parku znajdują się urządzenia edukacyjno-rozrywkowe, między innymi świat wodny (ze śluzami, turbinami, tamami i jazami), maszt meteorologiczny, wielki labirynt nawiązujący układem ścianek do budowy chemicznej węgla, rów poszukiwawczy z repliką płytkiego szybu, stanowiska do komunikacji z użyciem alfabetu Morse'a, olbrzymia soczewka pełniąca funkcję słonecznej zapalniczki czy Camera Obscura – prototyp aparatu fotograficznego z ciemnią fotograficzną.

 

Zwiedzanie wystawy plenerowej odbywa się samodzielnie lub z animatorem.

 

Na terenie Parku dla najmłodszych przygotowano mini Bajtel Grubę  to alternatywa dla tradycyjnej piaskownicy, w górniczej aranżacji. Między górniczymi szybami najmłodsze dzieci mogą w kubłach przeciągać urobek – piasek na przenośnik – gumową taśmę, kopać w nim łopatkami lub transportować w plastikowych taczkach.

 

W Parku 12 C znajduje się też strefa relaksu z miejscami do grillowania. Jest to 11 wiat z grillami, ławkami i stolikami dla łącznie ponad 200 osób oraz punkt gastronomiczny.

 

Obiekt jest czynny sezonowo.

 

    

  BAJTEL GRUBA

 

Grupa wiekowa: szkoła podstawowa – klasy I-VIII
Czas trwania: 60 minut

Grupa: 11 - 20 osób

 

W Parku 12C znajduje się jedyna w swoim rodzaju zabawkowa kopalnia dla dzieci. W jej podziemnej i naziemnej części odwzorowany został pełny cykl wydobywania i transportu węgla, którym w tym wypadku jest żwirek. Dzieci fedrują więc urobek na przodku górniczym, ładują go, transportują w wagonikach i przenośnikach oraz wywożą na powierzchnię szybem „Bartek”.

 

Bajtel Gruba przede wszystkim uczy dzieci pracy zespołowej, pozwala zintegrować grupę poprzez zabawę, przekazując jednocześnie wiedzę o pracy w kopalni.

 

   

  PARK TECHNIKI WOJSKOWEJ

 

ul. Sienkiewicza 43, Zabrze (wjazd od ul. Mochnackiego)

 

PTW 

Park Techniki Wojskowej to tematyczny park położony w bezpośrednim sąsiedztwie kompleksu edukacyjnego. Prowadzone tu zajęcia w ciekawy sposób przybliżają zagadnienia związane z historią, przysposobieniem obronnym oraz edukacją dla bezpieczeństwa i odbywają się wśród działających eksponatów militarnych: pojazdów gąsienicowych, transporterów opancerzonych, wojskowych samochodów ciężarowych, wyrzutni rakiet, moździerzy, armat, czołgów T-34 i T-72 oraz samolotów AN-24 i MIG-21.

Zwiedzanie odbywa się samodzielnie lub z przewodnikiem.

 

    

  DZIEŃ Z ŻYCIA WOJSKOWEGO

 

Grupa wiekowa: szkoła podstawowa – klasy I-VI
Czas trwania: 90-120 min
Grupa: 11 - 20 osób

 

Dzień z życia wojskowego to zabawa na terenie Parku Techniki Wojskowej, w trakcie której uczniowie poznają zasady musztry wojskowej, hierarchię w wojsku oraz elementy pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzieci zapoznają się z pojazdami i maszynami wojskowymi, próbują sił w czyszczeniu broni oraz poznają wyposażenie potrzebne żołnierzowi. Zajęcia prowadzone są pod opieką przewodnika w mundurze majora.

 

    

  EDUKACJA DLA BEZPIECZEŃSTWA

 

Grupa wiekowa: szkoła podstawowa – klasa VII-VIII, szkoła ponadpodstawowa
Czas trwania: do 120 min
Grupa: 11 - 20 osób

 

Zajęcia poświęcone są zagadnieniom przysposobienia obronnego. W ich trakcie młodzież poznaje zagrożenia wynikające zarówno z działań wojennych, jak i zagrożenia naturalne oraz spowodowane działalnością człowieka, uzyskuje informacje o broni masowego rażenia oraz uczy się korzystania z odzieży ochronnej. Zajęcia są wzbogacone prezentacją broni.

 

Rezerwacja i informacja turystyczna: tel.: +48 32 271 40 77.

 

Poza regularną ofertą edukacyjną realizowaną w podziemiach Sztolni Królowa Luiza i na powierzchni kompleksu, kierowaną głownie do grup zorganizowanych, regularnie organizujemy również otwarte imprezy tematyczne, w tym półkolonie w okresie wakacji i ferii oraz specjalne zwiedzanie w Dzień Dziecka i z okazji Barbórki. Mamy też doświadczenie w prowadzeniu projektów edukacyjnych o różnym charakterze. 

 

Serdecznie zapraszamy do kontaktu, jesteśmy otwarci na współpracę!

 

Kontakt w sprawie współpracy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nadchodzące wydarzenia:

Festiwal Baniek Mydlanych
18 Sie 2018

    Lubicie bańki mydlane?   Już 18 sierpnia na terenie Parku 12C czeka na Wa [ ... ]

Tajemnice Totemu
18 Sie 2018

  Sztolnia Królowa Luiza zaprasza do świata Indian, ogromnych bizonów oraz tajemniczych tot [ ... ]

Tajemnica Parku 12C
25 Sie 2018

  Poszukiwani młodzi detektywi!   W sobotę, 25 sierpnia 2018 r. zapraszamy najmłodsz [ ... ]

Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza są obiektami Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jest instytucją kultury Miasta Zabrze współprowadzoną przez Samorząd Województwa Śląskiego.